Diabetas

Diabetas

Diabetas yra lėtinė liga, kurią sukelia dėl insulino disbalanso padidėjęs cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje. Organizmas automatiškai reguliuoja insuliną, kuris reaguoja į cukraus kiekį, priklausomai nuo mūsų suvartojamo maisto ir gyvenimo būdo. 

Sergant diabetu sutrinka automatinis reguliavimas, todėl insulino kiekis gali sumažėti iki pavojingai žemo lygio. Ilgai išsilaikęs didelis gliukozės kiekis gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Dėl didelio gliukozės kiekio kraujyje kasmet miršta apie 3,4 milijono žmonių visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad ik 2030 m. šis skaičius gali padvigubėti.1

Cukrinis diabetas būna kelių tipų2.

I tipo cukrinis diabetas

dažniausiai sukelia autoimuninę reakciją, kai organizmo gynybinė sistema dėl kol kas nežinomų priežasčių puola insuliną gaminančias ląsteles. I tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių organizmas gamina labai mažai insulino arba jo apskritai negamina, todėl būtina jo suleisti ir taip kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. I tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės be papildomo insulino neišgyventų. 

II tipo cukrinis diabetas 

sudaro bent 90 proc. visų cukrinio diabeto atvejų. Jam būdingas atsparumas insulinui ir (arba) santykinis insulino trūkumas. II tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės apie savo ligą gali nežinoti daugelį metų. Cukrinis diabetas dažnai būna susijęs su nutukimu arba antsvoriu, dėl kurio gali išsivystyti atsparumas insulinui ir padidėti gliukozės kiekis kraujyje. II tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės ligos pradžioje savo būklę gali pagerinti mankšta ir mityba, tačiau ilgainiui daugeliui prireikia vaistų ir (arba) insulino. 

Gestacinis (nėščiųjų) diabetas 

yra diabeto forma, kuri išsivysto nėštumo metu padidėjus gliukozės kiekiui kraujyje. Juo suserga viena iš 25 nėščiųjų visame pasaulyje ir jis gali sukelti komplikacijų tiek motinai, tiek kūdikiui. 

Diabetu sergantis žmogus gali palaikyti reikiamą insulino lygį ir gyventi visavertį gyvenimą, jeigu stengiasi kuo daugiau sužinoti apie savo ligą, žino, kaip elgtis, ir propaguoja sveiką gyvenseną. 

Šiandien diabetu serga maždaug 10 procentų (arba 60 milijonų) europiečių ir šis skaičius tik auga. Pagrindinės to priežastys: nutukimas, mažas fizinis aktyvumas ir nesveika mityba.3 Lietuvoje sergančiųjų skaičius yra panašus į Europos vidurkį – apie 5 procentus (arba 107 000) gyventojų4.

Daugiau apie diabetą skaitykite    diabetokontrole.lt        Sužinokite daugiau

X

Slapukus naudojame tam, kad galėtume valdyti ir (arba) optimizuoti tinklalapio turinį, o taip pat analizės ir (arba) atrankos tikslais. Jei tęsiate naršymą mūsų tinklalapyje, automatiškai sutinkate su tuo, kad jame naudojami slapukai. Primename, kad bet kuriuo metu galite atšaukti savo sutikimą slapukų naudojimui. Jei norite daugiau sužinoti apie mūsų naudojamus slapukus ir kaip juos pašalinti, kviečiame susipažinti su mūsų.  Slapukų naudojimo politika ir Duomenų privatumo politika.

OK