Išsėtinė sklerozėIšsėtinė sklerozė (IS) yra viena labiausiai paplitusių autoimuninių, progresuojančių ligų, kuri veikia centrinę nervų sistemą (smegenis ir stuburo smegenis) ir sukelia negalią. Dažniausiai nuo šios ligos kenčia 20–40 metų amžiaus žmonės.

Išsėtinė sklerozė yra siejama su mielino (apvalkalo, kuris formuojasi aplink nervus ir palaiko ryšį su centrine nervų sistema bei likusia organizmo dalimi) irimu. Šiam ryšiui nutrūkus pasireiškia tokie simptomai kaip tirpimas, nuovargis ir regos bei koordinacijos sutrikimas. Ši liga kiekvieną žmogų veikia skirtingai ir nėra jokių simptomų ar tyrimų, kurie galėtų nustatyti, ar žmogus ja serga. Būtent todėl IS gali būti itin sunku diagnozuoti.1

Europoje išsėtine skleroze serga maždaug 700 000 žmonių2, Lietuvoje – apie 1 600 (0,06 proc.) šalies gyventojų.

Išsėtinė sklerozė yra neišgydoma, tačiau jos simptomus ir progresavimą galima sumažinti taikant tris bendro pobūdžio gydymo būdus:

  1. atkryčio gydymą
  2. konkrečių simptomų gydymą
  3. gydymą, skirtą sumažinti atkryčių skaičių.3
Kasdieniame gyvenime yra priemonių, kurios IS sergantiems žmonėms gali padėti pakeisti požiūrį į ligą ir taip paskatinti teigiamus rezultatus. Padėti taip pat gali mankšta, sveika mityba, bendras aktyvumas ir socialinis gyvenimas.

Sanofi palaipsniui tiria IS, daugiausia dėmesio skirdama gydymui, kuris ne tik slopina ligą, bet ir padeda pašalinti jau padarytą žalą.


1 http://www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/Diagnosing-MS
2 http://www.emsp.org/about-ms/
3 http://www.nhs.uk/conditions/multiple-sclerosis/treatment/