Onkologija ir hematologija

Kolorektalinis vėžys

Kolorektalinis vėžys

Kolorektalinis vėžys, arba „storosios žarnos“ vėžys, yra viena iš 5 dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvos gyventojams. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 2000 naujų šios ligos atvejų, per metus nuo jos miršta daugiau kaip 800 žmonių.
Kolorektalinis vėžys yra piktybinis navikas, augantis ant vidinės tiesiosios ar gaubtinės žarnos sienelių. Jis gali prasidėti nuo mažos ataugos, vadinamos polipu, kuris atsiranda dėl ląstelių pertekliaus. Žarnos gleivinės ląstelės nuolat atsinaujina, tačiau kuris nors pakitęs genas gali priversti gleivinės ląsteles dar sparčiau ir be atvangos daugintis. Kolorektalinis vėžys gali išsivystyti ir dėl žarnyno gleivinės pakitimų ar dar kitų priežasčių.
Dažniausiai žarnyno vėžys išsivysto vyresniems nei 50 metų žmonėms. Jeigu žarnyno vėžys diagnozuojamas ankstyvų stadijų, galimybė pasiekti ligos atsitraukimą (remisiją) yra žymiai didesnė.

Simptomai

Storosios žarnos vėžys gali nesukelti jokių simptomų kelerius metus. Simptomai priklauso nuo vėžio lokalizacijos, tipo, dydžio ir sukeltų komplikacijų. Pagrindiniai kolorektalinio vėžio simptomai yra: kraujingos išmatos, pakitęs tuštinimosi pobūdis (pvz., padažnėjęs tuštinimasis, laisvi ar užkietėję viduriai) bei pilvo skausmas ar diskomfortas, dujų kaupimasis žarnyne. Bet tokių pačių simptomų gali atsirasti dėl daugelio ligų ir dažniausiai – ne dėl žarnyno vėžio.

Diagnostika

Slapto kraujo išmatose tyrimą kartą per metus yra rekomenduojama atlikti visiems vyresniems nei 50 m. amžiaus asmenims. Tiksliausias tyrimas nustatant kolorektalinį vėžį ir polipus yra kolonoskopija. Tai endoskopinis tyrimas, kurio metu ilgu lanksčiu instrumentu apžiūrimas visas žarnynas, įvertinama storosios žarnos gleivinė bei organo veikla. Tyrimo metu gali būti atlikta biopsija bei terapinės procedūros (polipektomija).

Gydymas

Gydant kolorektalinį vėžį yra derinami visi trys pagrindiniai piktybinių navikų gydymo būdai – chirurginis, spindulinis ir chemoterapija. Pastaruoju metu chemoterapija sėkmingai derinama su naująja biologine (taikinių) terapija.


Literatūra
  1. https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer.html
  2. https://www.hi.lt
X

Slapukus naudojame tam, kad galėtume valdyti ir (arba) optimizuoti tinklalapio turinį, o taip pat analizės ir (arba) atrankos tikslais. Jei tęsiate naršymą mūsų tinklalapyje, automatiškai sutinkate su tuo, kad jame naudojami slapukai. Primename, kad bet kuriuo metu galite atšaukti savo sutikimą slapukų naudojimui. Jei norite daugiau sužinoti apie mūsų naudojamus slapukus ir kaip juos pašalinti, kviečiame susipažinti su mūsų.  Slapukų naudojimo politika ir Duomenų privatumo politika.

OK