Plokščialąstelinis odos vėžys

Plokščialąstelinis odos vėžys

Odos vėžys yra skirstomas į pigmentinį (melanoma) ir nepigmentinį. Nepigmentinis vėžys gali būti plokščialąstelinis ir bazoląstelinis Plokščialąstelinis odos vėžys išsivysto iš epidermio plokščiųjų epitelio ląstelių. Jis yra daug retesnis nei iš bazinių epitelinių ląstelių išsivystantis bazoląstelinis vėžys, arba bazalioma. Plokščialąstelinis odos vėžys yra agresyvesnis nei bazalioma, gana retai, bet gali išplisti bei metastazuoti į limfmazgius bei kitus organus ar pasikartoti toje pačioje vietoje, nors ir buvo išgydytas.

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 4800 naujų nepigmentinio odos vėžio atvejų. Odos vėžiu dažniau serga senyvo amžiaus žmonės, moterys dažniau negu vyrai. Pagrindinė odos vėžio priežastis – ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai. Šviesios odos žmogus, kurio oda nuo saulės parausta greičiau nei kitiems ar joje atsiranda strazdanų, susirgti odos vėžiu rizika didesnė.

Simptomai

Odos vėžys gali vystytis bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai būna tose kūno srityse, kurios labiausiai veikiamos saulės spindulių: veido ar kaklo odoje. Plokščialąstelinis odos vėžys dažnai gali pasidengti šašu, kraujuoti ir atrodyti tarsi į karpą panaši išauga ar pleiskanojantis raudonas lopinėlis nelygiais pakraščiais. Gali būti savaitėmis negyjanti žaizdelė ar iškili šiurkšti išauga su įduba viduryje. Pastebėjus tokius pakitimus ant odos, būtina kreiptis į gydytoją.

Diagnostika

Dermatologas ar onkologas apžiūros metu įvertina odos pakitimus, spręsdamas, ar tai galėtų būti odos navikas. Apžiūros metu gali būti naudojamas dermatoskopas, kuris padidina apžiūrimo objekto vaizdą. Įtarus ligą, gali būti atliekamas citologinis naviko nuograndų ląstelių tyrimas. Kartais gali būti atliekama ir odos biopsija.

Gydymas

Pagrindinis odos vėžio gydymo būdas – operacija, kurios metu pašalinamas navikas kartu su jį supančia sveikai atrodančia nedidele odos dalimi. Jeigu nustatytas į limfmazgius išplitęs plokščialąstelinis odos vėžys, gydytojas gali rekomenduoti pašalinti ne tik naviką, bet ir juos. 
Spindulinis gydymas yra efektyvus plokščialąstelinio odos vėžio gydymo metodas, ypač naudingas, kai vėžys atsiranda tokiose vietose, kurias būtų sunku operuoti, arba kai gali susidaryti dideli pooperaciniai randai.
Išplitusiam, į kitus organus metastazavusiam odos vėžiui gydyti taikomi inovatyvūs biologinės terapijos vaistai.


Literatūra:
  1. https://www.cancer.org/cancer/skin-cancer.html
  2. https://www.hi.lt
X

Slapukus naudojame tam, kad galėtume valdyti ir (arba) optimizuoti tinklalapio turinį, o taip pat analizės ir (arba) atrankos tikslais. Jei tęsiate naršymą mūsų tinklalapyje, automatiškai sutinkate su tuo, kad jame naudojami slapukai. Primename, kad bet kuriuo metu galite atšaukti savo sutikimą slapukų naudojimui. Jei norite daugiau sužinoti apie mūsų naudojamus slapukus ir kaip juos pašalinti, kviečiame susipažinti su mūsų.  Slapukų naudojimo politika ir Duomenų privatumo politika.

OK