Prostatos vėžys

Prostatos vėžys

Prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje: kasmet diagnozuojama apie 2,5 - 3 tūkst. vyrų, jis nusineša per 500 gyvybių per metus. Prostata (priešinė liauka) – maždaug graikinio riešuto dydžio liauka, esanti po vyrų šlapimo pūsle, apėmusi šlapimtakius. Ši liauka gamina ir išskiria sekretą, būtiną spermijų gyvybingumui palaikyti, todėl svarbi vyrų lytinei funkcijai. Prostatos vėžys išsivysto, kai priešinės liaukos ląstelės pakinta, pradeda nevaldomai dalytis ir telktis į darinį, vadinamą augliu. Prostatos vėžys gerokai skiriasi nuo kitų vėžio rūšių, nes ankstyvose stadijose už prostatos ribų beveik neišplinta. Anksti nustačius prostatos vėžį yra didelė sėkmingo gydymo tikimybė.

Simptomai

Prostatos vėžys iš pradžių nesukelia jokių simptomų. Daugelis prostatos navikų pradeda formuotis priešinės liaukos išorinėje dalyje, atokiau nuo šlaplės. Kol navikas nedidelis, jis nespaudžia kanalo (šlaplės) ir netrukdo šlapimui pasišalinti iš organizmo, todėl nejaučiama jokių pokyčių. 
Tiek prostatos hiperplazijai, tiek ir onkologinėms jos ligoms būdinti tokie pat požymiai: dažnas, sunkus, o kartais ir skausmingas šlapinimas, padažnėjęs šlapinimasis naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė. Retais atvejais pasitaiko ir kraujo šlapime arba spermoje. Atsiradus šiems simptomams, būtina pasitikrinti pas gydytoją. 

Diagnostika

Kaip ankstyvos vėžio diagnostikos metodas šiandien taikomas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas. Padidėjusi šio baltymo koncentracija kraujyje leidžia daryti prielaidą apie galimus prostatos pakitimus. Diagnozei nustatyti reikia atlikti papildomus tyrimus: transrektalinę prostatos echoskopiją, biopsiją.

Gydymas

Pagrindiniai priešinės liaukos vėžio gydymo metodai yra hormonų terapija, spindulinė terapija ir chirurginis gydymas, rečiau taikoma chemoterapija. Prostatos vėžio vystymąsi skatina vyriški lytiniai hormonai, arba androgenai. Sumažinus jų kiekį kraujyje, galima sulėtinti naviko augimą ir sušvelninti ligos simptomus. Naujausi tyrimai rodo, kad hormonų terapija derinama kartu su spinduline terapija, gali pailginti vyrų gyvenimą tais atvejais, kai prostatos vėžys linkęs atsinaujinti. Kartais hormonų terapija taikoma prieš spindulinį ar chirurginį gydymą, kai reikia sumažinti auglio tūrį. Chemoterapija taikoma tais atvejais, kai liga yra išplitusi. Visais atvejais dėl prostatos vėžio gydymo yra tariamasi su pacientu, į gydymo komandą įtraukiant kelių specialybių gydytojus: urologus, radiologus, onkologus.


Literatūra  

  1. https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer.html
  2. https://www.hi.lt
X

Slapukus naudojame tam, kad galėtume valdyti ir (arba) optimizuoti tinklalapio turinį, o taip pat analizės ir (arba) atrankos tikslais. Jei tęsiate naršymą mūsų tinklalapyje, automatiškai sutinkate su tuo, kad jame naudojami slapukai. Primename, kad bet kuriuo metu galite atšaukti savo sutikimą slapukų naudojimui. Jei norite daugiau sužinoti apie mūsų naudojamus slapukus ir kaip juos pašalinti, kviečiame susipažinti su mūsų.  Slapukų naudojimo politika ir Duomenų privatumo politika.

OK