Širdies ir kraujagyslių ligos

Širdies ir kraujagyslių ligos

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Kasmet šiomis ligomis suserga 11 milijonų europiečių. Iš viso Europoje gyvena beveik 49 milijonai žmonių, sergančių kokia nors širdies ir kraujagyslių liga1. Lietuvoje ŠKL serga 1,3 milijono žmonių, o kasmet nustatoma 240 000 naujų susirgimo atvejų.

Pagrindiniai ŠKL rizikos veiksniai yra rūkymas, didelis blogojo cholesterolio kiekis ir alkoholio vartojimas. Įtakos taip pat turi šeimos širdies ir kraujagyslių ligų istorija, neaktyvumas, nutukimas ir diabetas.2 

Prieširdžių virpėjimas (PV)

Prieširdžių virpėjimas yra širdies ritmo sutrikimas, kuriam būdingas greitas ir neritmiškas prieširdžių plakimas. Jis pasireiškia nuovargiu, galvos svaigimu, dusuliu ir sustiprėjusiu širdies plakimu (širdies plakimo jautimu). PV sergantiems pacientams gali reikėti vaistų, pavyzdžiui, beta blokatorių arba antiaritminių vaistų, kurie padeda kontroliuoti širdies susitraukimų dažnį ir ritmą.3 

Šeiminė hipercholesterolemija (ŠH)

Šeiminė hipercholesterolemija (ŠH) yra genetinė liga, dėl kurios reikšmingai padidėja cholesterolio kiekis. Daugumą širdies ir kraujagyslių ligų sukelia pagrindiniai rizikos veiksniai, tačiau ŠH išsiskiria tuo, kad tai yra paveldima genetinė liga, kurią sukelia pakitę genai. Šia liga Jungtinėje Karalystėje serga vienas iš 250 gyventojų. Nors ŠH gali būti sunku diagnozuoti ir gydyti, tačiau šiuo metu atsiranda vis naujesni vaistai, tokie kaip PCSK9 inhibitoriai, monokloniniai antikūnai, kurie specifiškai jungiasi prie PCSK9 ir todėl cholesterolio kiekis mažėja. Taip galime sumažinti papildomų širdies komplikacijų, pavyzdžiui, insulto ar širdies priepuolio, riziką. Padėti gali ir statinai (vaistų forma), sveika mityba, tinkamas svoris ir aktyvi fizinė veikla4.

Kitų širdies ir kraujagyslių ligų pavyzdžiai:

  • širdies priepuolis, kai užblokuojamas kraujo tekėjimas į širdies raumenį
  • širdies veiklos nepakankamumas, kai širdis negali tinkamai pumpuoti kraujo
  • krūtinės angina – krūtinės skausmas, kurį sukelia ribotas kraujo tiekimas į širdies raumenį
  • insultas – kraujo tiekimo į dalį smegenų nutrūkimas, kuris gali sukelti smegenų pažeidimą ir net mirtį
Sužinokite daugiau
1 http://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Fact-sheets/About-Cardiovascular-Disease-in-Europe
2 http://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/
3 http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/atrial-fibrillation
4 http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/familial-hypercholesterolaemia
X

Slapukus naudojame tam, kad galėtume valdyti ir (arba) optimizuoti tinklalapio turinį, o taip pat analizės ir (arba) atrankos tikslais. Jei tęsiate naršymą mūsų tinklalapyje, automatiškai sutinkate su tuo, kad jame naudojami slapukai. Primename, kad bet kuriuo metu galite atšaukti savo sutikimą slapukų naudojimui. Jei norite daugiau sužinoti apie mūsų naudojamus slapukus ir kaip juos pašalinti, kviečiame susipažinti su mūsų.  Slapukų naudojimo politika ir Duomenų privatumo politika.

OK